– Studien handler om å se hvordan Norge kan klare seg i krise og krig, og undersøke hvilke konsekvenser det vil ha for Norges befolkning, sier Birkemo i podkasten BFO Befaler.
Her kan du lytte til episoden
Sjefsforskeren ved Forsvarets forskningsinstitutt har på oppdrag Fiskeri- og næringsdepartementet undersøkt hvilke svakheter og sårbarheter det er i norsk forsyningssikkerhet knyttet til mat og drivstoff.
– Scenarioet vi spiller ut er at Norge blir utsatt for et angrep fra Russland og det blir satt inn styrker i Nord-Norge, mens hovedkrigen pågår i de baltiske statene. I det scenariet blir det angrep mot forsyninglinjer og hele forsyningskjeden som foredling, raffinerier og viktige transportårer, forklarer hun.

– Da er det risiko for at forsyningslagre for mat og drivstoff og strømforsyningen, blir angrepet. Det er ganske omfattende angrep vi spiller ut, men det er det vi har sett i Ukraina, sier Birkemo som viser til omfattende angrep på enorme forsyningslagre med flere tusen tonn mat i Ukraina.
For lite drivstoff
Hun forteller at behovet for drivstoff i en krig kan få umiddelbare følger.
– Det er en stor forskjell i behovet for drivstoff i en krig sammenlignet med fredstid. Derfor vil en mangel på drivstoff få ganske akutte konsekvenser - ikke minst for Forsvarets operative evne. Det vil påvirke luftovervåkning og kampflyoperasjoner.
– Vi er nødt til å få større lagre av flydrivstoff og større evne til produksjon, sier Birkemo som viser til at det kun er ett raffineri for drivstoff i Norge på Mongstad.