BFO befaler
Paal Sigurd Hilde (t.v) og Robin Allers ved Institutt for forsvarsstudier var gjester i podkasten BFO Befaler (Foto: Øyvind Førland Olsen/Offisersbladet).

Paal Sigurd Hilde (t.v) og Robin Allers ved Institutt for forsvarsstudier var gjester i podkasten BFO Befaler (Foto: Øyvind Førland Olsen/Offisersbladet).

BFO Befaler: Trump, Grønland og NATO

– Jeg tror og håper at motstanden i det amerikanske forsvaret vil være stor mot å gripe til makt mot en alliert.

Spill av episoden:

Det sier forsker og professor ved Institutt for forsvarsstudier (IFS), Paal Sigurd Hilde (t.v.) i podkasten BFO Befaler.

– Det er ikke noe tvil at Grønland er militært viktig for USA, men det er ikke et argument for at USA må eie Grønland. Det er et brudd på internasjonal rett så det ljomer etter. Det kan bare ikke skje og verken Danmark eller Europa vil tillate at det skjer, sier forskeren.

Du finner også episoden på Spotify

– Og selv om Trump skulle klare å tilegne seg Grønland gjennom militærmakt er det langt fra sikkert at kongressen vil godkjenne det ved å innlemme Grønland i USA, sier Hilde som viser til at det er bred tverrpolitisk motstand mot å bruke makt for å tilegne seg Grønland.

Motstand mot militærbruk

Hilde mener også at et amerikansk militært angrep mot et alliert, vil få store konsekvenser for USA.

– Jeg tror og håper at motstanden i det amerikanske forsvaret vil være stor mot å gripe til makt mot en alliert. Hvis Trump bruker militærmakt mot Grønland, vil Europa reagere og det vil ha enorme konsekvenser for amerikansk næringsliv. Bare det tror jeg vil føre til at Trump feiger ut om Grønland. Han er avhengig av støttespillere og han er avhengig av at den amerikanske økonomien blir bedre.

– En handelskrig med Europa vil kanskje skade Europa mest, men det vil også skade USA, sier Hilde.

– Hva betyr det som har utspilt seg for NATO og NATOs framtid?

– Det er ikke tvil om at det har svekket tilliten til USA. Samtidig har man hatt kriser tidligere, sier Hilde og viser til Suez-krisen i 1956 og den amerikansk ledede angrepet på Irak i 2003 som skapte «dyp splittelse» blant flere NATO-land.

– Dette er likevel noe nytt ved at USA truer et NATO-land om å ta over deres territorium, sier Hilde.

Styrker til Grønland

I løpet av januar har flere europeiske land, deriblant Norge, Tyskland, Frankrike og Danmark, sendt militært personell til Grønland. Ifølge førsteamanuensis Robin Alllers ved IFS, sender det flere signaler til Trump-administrasjonen.

– De allierte prøver å formidle at de gjerne er med på å øke sikkerheten i Arktis, og de er med på at de har gjort for lite for å øke sikkerheten tidligere. Men at det avhenger av at USA eier Grønland, der er ingen enige (med Trump-administrasjon , journ. anm.), sier Robin Allers.

Han peker på at det er sviktende kommunikasjon mellom europeiske land og Trump administrasjonen.

– At de allierte sender styrker til Grønland sender også et signal at de står solidarisk med Danmark, samtidig som de forteller at de har invitert USA til å gjøre det samme, for å svare på USAs bekymringer rundt sikkerheten på Grønland.

– Samtidig viser man overfor USA at det ikke bare er å ta Grønland, sier Allers og viser til allierte styrker fra Europa er en «snubletråd» for amerikanske overtakelse av Grønland.